Uafhængig boligguide · Priser opdateret 11. oktober 2026Se prisoversigten 2026
Få 3 gratis tilbud

Vedligeholdelsesplan til ejerforening og andelsforening: Pris og indhold

Kort svarEn vedligeholdelsesplan til en ejer- eller andelsboligforening koster typisk 15.000–60.000 kr. inkl. moms, afhængigt af antal bygninger, boliger og hvor detaljeret gennemgangen er. Små foreninger med 6–12 lejligheder ligger i den lave ende. Andelsboligforeninger skal have en vedligeholdelsesplan, og den skal opdateres løbende, typisk med en årlig gennemgang til 5.000–15.000 kr.
Ny plan, lille forening
15.000–30.000 kr.
Ny plan, stor forening
35.000–60.000+ kr.
Årlig opdatering
5.000–15.000 kr.
Planperiode
Typisk 10 år

Få 3 gratis tilbud på vedligeholdelsesplanBeregn din pris

Annoncelinks: Vi kan modtage kommission, hvis du indhenter tilbud via vores links. Det påvirker ikke vores priser eller vurderinger. Læs mere.

Indhold i guiden
  1. Priser 2026: Vedligeholdelsesplan
  2. Prisberegner: Vedligeholdelsesplan
  3. Hvad er en vedligeholdelsesplan?
  4. Er en vedligeholdelsesplan lovpligtig?
  5. Hvad påvirker prisen på en vedligeholdelsesplan?
  6. Levetider på typiske bygningsdele
  7. Sådan bruger bestyrelsen vedligeholdelsesplanen
  8. Typiske fejl i vedligeholdelsesplaner
  9. Tjekliste: Sådan indhenter foreningen tilbud
  10. Ofte stillede spørgsmål
  11. Kilder og metode

En vedligeholdelsesplan er bestyrelsens vigtigste værktøj til at holde ejendommen i god stand og undgå store, uforudsete regninger. Planen beskriver bygningens tilstand, hvilke arbejder der skal udføres de næste 10 år, hvad de forventes at koste, og hvordan foreningen sparer op til dem.

For andelsboligforeninger er en vedligeholdelsesplan et lovkrav, og den skal fremgå af årsrapporten. For ejerforeninger er der krav om en grundfond og afsætning til vedligeholdelse, og en plan er i praksis nødvendig for at fastsætte et forsvarligt bidrag. Her gennemgår vi priser, indhold og hvordan foreningen vælger den rigtige rådgiver. Alle priser er vejledende estimater inkl. moms.

Priser 2026: Vedligeholdelsesplan

Vejledende priser på vedligeholdelsesplaner 2026 (inkl. moms)
ForeningsstørrelseNy vedligeholdelsesplanÅrlig opdateringMed budget/opsparingsmodel
Lille forening (4–12 boliger)15.000–25.000 kr.4.000–8.000 kr.+3.000–6.000 kr.
Mellem forening (13–40 boliger)25.000–40.000 kr.6.000–12.000 kr.+5.000–8.000 kr.
Stor forening (41–100 boliger)40.000–70.000 kr.10.000–18.000 kr.+6.000–12.000 kr.
Flere bygninger/blandet bebyggelse60.000–120.000 kr.15.000–25.000 kr.Efter aftale
Rækkehusforening/grundejerforening15.000–35.000 kr.5.000–10.000 kr.+3.000–6.000 kr.

Priserne er redaktionens estimater baseret på typiske tilbud fra rådgivende ingeniørfirmaer og bygningskonstruktører. Supplerende undersøgelser som TV-inspektion af kloak, miljøscreening for asbest/PCB og tagrumsinspektion med lift kommer oftest oveni.

Prisberegner: Vedligeholdelsesplan

Indtast dit projekt og få et vejledende prisspænd inkl. moms. Beregneren bruger samme priser som tabellerne i guiden.

stk.
Vejledende pris
–
Forskel mellem billig og dyr ende
–
Det er derfor, det betaler sig at sammenligne tilbud.

Estimat på 2026-niveau. Den endelige pris afhænger af adgangsforhold, stand, region og materialevalg. Se vores prismetode.

Hvad er en vedligeholdelsesplan?

En vedligeholdelsesplan er en teknisk og økonomisk plan for ejendommens fællesarealer og bygningsdele. Den bygger på en gennemgang af ejendommen, hvor rådgiveren registrerer tilstanden af tag, facader, vinduer, altaner, installationer, kloak og udearealer, vurderer restlevetiden og prissætter de nødvendige arbejder.

Planen strækker sig typisk over 10 år, men de største foreninger supplerer ofte med en 20–30 års oversigt over store poster som tagudskiftning og faldstammer. Resultatet er en tidsplan og et budget, som bestyrelsen kan bruge til at fastsætte boligafgift eller fællesudgifter og prioritere opgaverne.

Hvad indeholder en god vedligeholdelsesplan?

  • Bygningsbeskrivelse med opførelsesår, konstruktioner og materialer
  • Tilstandsvurdering af hver bygningsdel med fotos
  • Forventet restlevetid for tag, facader, vinduer, installationer
  • Prioriterede arbejder fordelt på år
  • Prisoverslag inkl. moms, rådgivning og uforudsete udgifter
  • Opsparingsmodel og anbefalet årligt henlæggelsesbeløb
  • Forslag til energiforbedringer og mulige tilskud

Er en vedligeholdelsesplan lovpligtig?

For andelsboligforeninger er svaret ja. Andelsboligloven kræver, at foreningen har en vedligeholdelsesplan, og at nøgletal om vedligeholdelse fremgår af årsregnskabet. Planen skal desuden indgå i det materiale, som købere af en andel får udleveret, så de kan vurdere foreningens økonomi.

For ejerforeninger stiller ejerlejlighedsloven krav om, at der afsættes et bidrag til en grundfond og til vedligeholdelse. Der er ikke samme eksplicitte krav om en formel plan, men uden en plan er det svært for bestyrelsen at dokumentere, at bidraget er tilstrækkeligt. Mange vedtægter og forsikrings- og bankforhold forudsætter i praksis en vedligeholdelsesplan.

Regler og vedtægter ændrer sig, så tjek altid foreningens vedtægter og spørg administrator eller foreningens advokat, hvis I er i tvivl om kravene.

Hvad påvirker prisen på en vedligeholdelsesplan?

Prisen afhænger primært af, hvor mange bygninger og bygningsdele rådgiveren skal gennemgå, og hvor dybt gennemgangen går. En visuel gennemgang fra terræn er billigst. Skal der bruges lift til tag og facader, åbnes inspektionslemme eller laves fugtmålinger, stiger prisen – men kvaliteten af planen bliver også væsentligt bedre.

  • Antal bygninger, opgange og boliger
  • Bygningens alder og kompleksitet (fx etageejendom fra 1900 vs. rækkehuse fra 1990)
  • Adgang til tagrum, kældre og altaner
  • Tilkøb som TV-inspektion af kloak, miljøscreening og termografi
  • Krav til budget- og likviditetsmodel
  • Om planen leveres i et digitalt værktøj med årlig opdatering
Eksempel: Andelsboligforening med 24 lejligheder

Etageejendom fra 1936 i tre opgange. Ny 10-årig vedligeholdelsesplan inkl. tagrumsinspektion og budgetmodel: 32.000 kr. TV-inspektion af hovedkloak: 8.000 kr. Miljøscreening for asbest og PCB: 9.000 kr. Samlet ca. 49.000 kr. inkl. moms, svarende til ca. 2.000 kr. pr. lejlighed.

Levetider på typiske bygningsdele

Restlevetiden er kernen i planen. Rådgiveren vurderer den ud fra materialer, alder, tidligere vedligeholdelse og den aktuelle tilstand. Tabellen viser typiske levetider, som bruges som udgangspunkt.

Typiske levetider for bygningsdele i etageejendomme
BygningsdelTypisk levetidVejledende pris (eksempel)
Tagpap20–30 år600–1.000 kr./m²
Tegltag50–80 år1.400–2.200 kr./m²
Murværksfuger40–60 år500–900 kr./m² ved omfugning
Trævinduer (vedligeholdte)40–60 år8.000–15.000 kr./stk.
Faldstammer (støbejern)50–60 år100.000–200.000 kr./lejlighed
Altaner (beton)40–60 årRenovering 30.000–80.000 kr./stk.
Udvendigt træværk, maling5–8 år150–300 kr./m²

Sådan bruger bestyrelsen vedligeholdelsesplanen

Planen er kun værdifuld, hvis den bliver brugt. Den bør gennemgås på hvert bestyrelsesmøde, hvor der træffes beslutning om økonomi, og fremlægges på generalforsamlingen sammen med budgettet. Når planen viser store arbejder inden for 2–3 år, bør bestyrelsen begynde at indhente tilbud og eventuelt involvere en bygherrerådgiver.

Planen er også et vigtigt redskab over for købere og banker. En opdateret plan med realistiske henlæggelser viser, at foreningen er i kontrol, og det kan påvirke både salgspriser på lejlighederne og lånevilkår til foreningen.

Hvor ofte skal planen opdateres?

Vi anbefaler en årlig opdatering, hvor udførte arbejder fjernes, priser indeksreguleres og nye observationer tilføjes. Hvert 3.–5. år bør der laves en grundigere gennemgang af hele ejendommen. Priserne kan indeksreguleres efter Danmarks Statistiks byggeomkostningsindeks.

Henlæggelser eller lån?

Nogle foreninger vælger bevidst at finansiere store arbejder som tagudskiftning eller nye altaner med et foreningslån frem for høje løbende henlæggelser. Det kan være fornuftigt, men beslutningen bør tages på et oplyst grundlag. En god vedligeholdelsesplan viser begge scenarier, så generalforsamlingen kan se konsekvensen for den månedlige boligafgift eller fællesudgift i hvert tilfælde.

Din tjekliste før du indhenter tilbud

0 af 8 klar

Gemmes kun i din egen browser.

Typiske fejl i vedligeholdelsesplaner

Den mest kostbare fejl er en plan, der ser fornuftig ud på papiret, men som undervurderer de store udgifter. Bed derfor rådgiveren om at vise, hvilke forudsætninger priserne bygger på.

  • Priserne er ikke opdateret i flere år og ligger langt under markedsniveau
  • Moms, rådgivning, stillads og uforudsete udgifter er ikke medregnet
  • Store poster som faldstammer og tag ligger lige uden for 10-årshorisonten
  • Planen bygger kun på en gennemgang fra jorden uden adgang til tag og kælder
  • Henlæggelserne er for lave, så der må optages lån eller opkræves ekstraordinært
  • Miljøforhold som asbest og PCB er ikke undersøgt før renovering

Tjekliste: Sådan indhenter foreningen tilbud

Bed om tilbud fra mindst tre rådgivere, og sørg for at de prissætter det samme. Gennem 3byggetilbud.dk kan foreningen få op til 3 gratis og uforpligtende tilbud fra rådgivere, der laver vedligeholdelsesplaner.

  1. Antal bygninger, opgange, boliger og etagemeter
  2. Opførelsesår og kendte renoveringer
  3. Eksisterende plan, tilstandsrapporter eller energimærke
  4. Ønsket planperiode (10 år eller længere)
  5. Skal der indgå budget- og opsparingsmodel?
  6. Tilkøb: tagrumsinspektion, TV-inspektion, miljøscreening
  7. Ønske om årlig opdatering og pris for den
Kombinér med energimærket

Energimærket for etageejendomme indeholder rentable forbedringsforslag. Bed rådgiveren indarbejde dem i vedligeholdelsesplanen, så energiforbedringer udføres samtidig med planlagt vedligehold – fx efterisolering ved tagudskiftning.

Ofte stillede spørgsmål

Hvad koster en vedligeholdelsesplan til en ejerforening?

En ny vedligeholdelsesplan koster typisk 15.000–60.000 kr. inkl. moms. Små foreninger med 4–12 lejligheder ligger omkring 15.000–25.000 kr., mens store foreninger og ejendomme med flere bygninger kan koste 60.000 kr. eller mere. Årlige opdateringer koster typisk 5.000–15.000 kr.

Er det lovpligtigt for en andelsboligforening at have en vedligeholdelsesplan?

Ja. Andelsboligloven kræver, at foreningen har en vedligeholdelsesplan, og at nøgletal om vedligeholdelse indgår i årsrapporten. Planen skal også indgå i det materiale, der udleveres til købere af en andel. Spørg administrator, hvis I er i tvivl om de præcise krav.

Hvor ofte skal en vedligeholdelsesplan opdateres?

Vi anbefaler en årlig opdatering med indeksregulering af priser og registrering af udførte arbejder. Hvert 3.–5. år bør der laves en mere grundig gennemgang af hele ejendommen, så tilstandsvurderingerne og restlevetiderne passer til virkeligheden.

Hvem laver vedligeholdelsesplaner?

Vedligeholdelsesplaner udarbejdes typisk af rådgivende ingeniørfirmaer, bygningskonstruktører eller arkitekter med erfaring i etageejendomme. Nogle administratorer tilbyder også planer gennem samarbejdspartnere. Vælg en rådgiver, der er uafhængig af de håndværkere, der senere skal udføre arbejdet.

Hvor meget skal en ejerforening spare op til vedligeholdelse?

Det afhænger af ejendommens alder og tilstand. Vedligeholdelsesplanen bør beregne et årligt henlæggelsesbeløb, så de planlagte arbejder kan finansieres uden lån eller ekstraordinære opkrævninger. Mange ældre etageejendomme har behov for 150–300 kr. pr. m² boligareal om året.

Hvad er forskellen på en vedligeholdelsesplan og en tilstandsrapport?

En tilstandsrapport beskriver skader på et enkelt hus ved salg og indeholder ingen priser. En vedligeholdelsesplan dækker hele foreningens ejendom, vurderer restlevetider og prissætter arbejderne over typisk 10 år. Formålet er planlægning og økonomistyring, ikke salg.

Kan en rækkehusforening få en vedligeholdelsesplan?

Ja. Rækkehus- og grundejerforeninger med fælles bygningsdele som tage, facader, kloak eller veje har god gavn af en plan. Prisen ligger typisk på 15.000–35.000 kr. afhængigt af antal huse og fællesarealer.

Var guiden nyttig?

Kilder og metode

  1. Bolius – Videncenter for bolig
  2. Danmarks Statistik – byggeomkostningsindeks
  3. Energistyrelsen – energimærkning
  4. Andelsboligforeningernes Fællesrepræsentation (ABF)
  5. Arbejdstilsynet – asbest og PCB
  6. Byggeskadefonden

Priserne er redaktionens vejledende estimater på oktober 2026-niveau inkl. moms, baseret på typiske markedspriser, materialepriser og offentligt tilgængelige kilder. Se prismetode og redaktionel politik.

Læs også

VedligeholdelsesplanFra 15.000 kr.
Få 3 tilbud