Uafhængig boligguide · Priser opdateret 11. oktober 2026Se prisoversigten 2026
Få 3 gratis tilbud

LCA-krav til nybyggeri: Sådan overholder dit hus klimakravet

Kort svarSiden 1. juli 2025 skal alle nye helårshuse overholde en klimagrænse på 6,7 kg CO2e pr. m² pr. år over en 50-årig levetid, og grænsen strammes til 6,0 i 2027 og 5,4 i 2029. Bygherren skal dokumentere det med en LCA-beregning, som typisk koster 5.000–15.000 kr. inkl. moms for et parcelhus.
Grænse parcelhus 2026
6,7 kg CO2e/m²/år
Grænse fra 2027
6,0 kg CO2e/m²/år
Pris for LCA
Ca. 5.000–15.000 kr.
Levetid i beregningen
50 år

Annoncelinks: Vi kan modtage kommission, hvis du indhenter tilbud via vores links. Det påvirker ikke vores priser eller vurderinger. Læs mere.

Indhold i guiden
  1. Grænseværdier for klimapåvirkning i BR18 (kg CO2e pr. m² pr. år)
  2. Hvad er en LCA, og hvorfor skal dit hus have en?
  3. Hvilke grænseværdier gælder for dit hus?
  4. Hvilke byggerier er omfattet – og hvilke er undtaget?
  5. Hvad koster en LCA-beregning?
  6. Hvad skal du levere til LCA-rådgiveren?
  7. Hvilke materialer påvirker resultatet mest?
  8. Sådan foregår processen – fra skitse til færdigmelding
  9. Hvem er ansvarlig for LCA'en?
  10. Hvad sker der, hvis huset ligger over grænsen?
  11. Ofte stillede spørgsmål
  12. Kilder og metode

Når du bygger nyt hus i Danmark, er det ikke længere nok, at huset er tæt, velisoleret og lever op til energirammen. Siden 1. juli 2025 skal stort set alt nybyggeri også overholde en grænse for, hvor meget CO2 bygningen udleder over hele sin levetid – fra udvinding af materialer og transport til byggeplads, over drift og vedligehold, til nedrivning og bortskaffelse. Kravet dokumenteres med en livscyklusvurdering, i daglig tale en LCA.

For mange private bygherrer kommer kravet bag på dem sent i forløbet. Typehusfirmaet eller arkitekten har styr på det meste, men hvis LCA'en først regnes, når tegningerne er færdige, kan huset ende over grænseværdien – og så skal der skiftes materialer, mens byggeriet er i gang. Det koster tid og penge.

I denne guide gennemgår vi, hvad LCA-kravet betyder for dig, hvilke grænseværdier der gælder i 2026 og frem, hvad en LCA-beregning koster, hvilke materialevalg der påvirker resultatet mest, og hvordan du sikrer, at dokumentationen er på plads til færdigmeldingen.

Grænseværdier for klimapåvirkning i BR18 (kg CO2e pr. m² pr. år)

Grænseværdier for klimapåvirkning i BR18 (kg CO2e pr. m² pr. år)
Bygningstype2025–2026Fra 2027Fra 2029
Fritidshus under 150 m²4,03,63,2
Parcelhus, rækkehus og fritidshus over 150 m²6,76,05,4
Etageboliger7,56,86,1
Kontorbyggeri7,56,86,1
Institutioner8,07,26,4
Øvrigt nybyggeri (fx butik, lager)8,07,26,4
Byggeprocessen (alle typer)1,5––

Grænseværdien, der gælder, er den, der er i kraft, når byggeriet søges. Byggeprocessen dækker transport til og fra byggepladsen, energiforbrug på pladsen og materialespild. Tjek altid de aktuelle værdier på bygningsreglementet.dk.

Hvad er en LCA, og hvorfor skal dit hus have en?

LCA står for livscyklusvurdering. Det er en beregning af, hvor meget en bygning belaster klimaet over en fastsat levetid – i Danmark 50 år. Beregningen lægger CO2-udledningen fra alle bygningens materialer og dens energiforbrug sammen og fordeler den på antal m² og antal år. Resultatet er et tal i kg CO2e pr. m² pr. år, som sammenlignes med grænseværdien i bygningsreglementet.

Kravet står i bygningsreglementet BR18 §297–298. Fra 2023 skulle alle nye bygninger have udarbejdet en LCA, men kun bygninger over 1.000 m² skulle overholde en grænse (12 kg CO2e/m²/år). Fra 1. juli 2025 blev grænsen udvidet til også at gælde mindre byggeri som parcelhuse, rækkehuse og sommerhuse, og samtidig blev grænserne skærpet markant.

Det praktiske resultat er, at du som bygherre skal kunne dokumentere over for kommunen, at dit hus ligger under grænseværdien. Dokumentationen skal leveres ved færdigmeldingen. Mange vælger at få lavet en samlet LCA Rapport, der både indeholder beregningen, forudsætningerne og resultatet, så kommunen kan se præcis, hvordan tallet er fremkommet – og så rapporten kan opdateres, hvis projektet ændrer sig undervejs.

Regn LCA'en tidligt

Den største risiko er at opdage en overskridelse sent. Få lavet en første LCA-beregning, mens huset stadig er på tegnebrættet – så kan du justere materialevalget uden at skulle ændre et færdigt projekt.

Hvilke grænseværdier gælder for dit hus?

For et almindeligt parcelhus eller rækkehus er grænsen i 2026 6,7 kg CO2e pr. m² pr. år. Den strammes til 6,0 i 2027 og 5,4 i 2029. Fritidshuse under 150 m² har en lavere grænse på 4,0, fordi de typisk bruges mindre og bygges lettere.

Det er grænseværdien på tidspunktet for byggeansøgningen, der gælder. Søger du byggetilladelse i 2026, skal huset altså overholde 6,7 – også selvom det først står færdigt i 2027. Planlægger du at bygge om et par år, er det klogt at designe efter 2027-grænsen allerede nu, så du ikke risikerer at skulle ændre projektet, hvis tidsplanen skrider.

Ud over den samlede grænse er der en separat grænse for selve byggeprocessen på 1,5 kg CO2e/m²/år. Den dækker transport af materialer til og fra pladsen, strøm og varme til byggepladsen og spild af materialer.

Regneeksempel: 150 m² parcelhus

Med en grænse på 6,7 kg CO2e/m²/år må et hus på 150 m² samlet udlede 6,7 × 150 × 50 = 50.250 kg CO2e over 50 år – altså godt 50 ton. Med 2029-grænsen på 5,4 falder budgettet til 40.500 kg. Forskellen svarer typisk til at skifte et betonfundament og en tung tagkonstruktion ud med lettere alternativer.

Hvilke byggerier er omfattet – og hvilke er undtaget?

Kravet gælder for nyopførte bygninger: parcelhuse, rækkehuse, dobbelthuse, tiny houses, sommerhuse, etageboliger og erhvervsbyggeri. Det gælder uanset, om du bygger selv, køber et typehus eller bruger en totalentreprenør.

Uopvarmede bygninger under 50 m² er undtaget. Det betyder, at almindelige carporte, garager, udhuse og skure normalt ikke kræver en LCA. Særligt samfundskritiske bygninger kan også være undtaget.

For tilbygninger og større ombygninger afhænger kravet af projektets omfang og type. Reglerne er nye, og kommunerne har forskellig praksis, så kontakt din kommunes byggesagsafdeling, før du går i gang med en større tilbygning.

  • Omfattet: nye parcelhuse, rækkehuse, sommerhuse, tiny houses, etageboliger og erhvervsbyggeri
  • Undtaget: uopvarmede bygninger under 50 m² (fx carport, garage, redskabsskur)
  • Afklar med kommunen: tilbygninger og større ombygninger

Hvad koster en LCA-beregning?

Prisen afhænger af, hvor kompliceret huset er, og hvor godt materialet er forberedt. For et almindeligt parcelhus ligger en LCA-beregning typisk på 5.000–15.000 kr. inkl. moms. Specialiserede LCA-rådgivere tilbyder faste priser fra omkring 4.500 kr. ekskl. moms for et enfamiliehus, mens arkitekter og ingeniører ofte lægger beregningen ind i den samlede projektering.

Bygger du med et typehusfirma, er LCA'en ofte inkluderet, men spørg altid, om de har regnet på dit konkrete hus – med dine tilvalg – eller kun på en standardmodel. Tilvalg som ekstra beton, klinkegulve, solceller eller en større kælder kan ændre resultatet mærkbart.

Vejledende priser på LCA-beregning (2026)
ProjektTypisk pris inkl. momsBemærkning
Parcelhus / enfamiliehus5.000–15.000 kr.Fast pris er almindelig
Rækkehus pr. boligtype7.000–18.000 kr.Pris pr. hustype, ikke pr. bolig
Sommerhus5.000–12.000 kr.Lavere grænseværdi under 150 m²
Mindre erhvervsbyggeri7.500–25.000 kr.Afhænger af kompleksitet
Opdatering ved ændringer1.000–4.000 kr.Spørg om det er inkluderet

Hvad skal du levere til LCA-rådgiveren?

En LCA bygger på mængder: hvor mange m³ beton, m² tag, m² vinduer, kg stål og så videre. Jo mere præcist materialet er, jo mere retvisende bliver beregningen – og jo billigere bliver den typisk, fordi rådgiveren ikke skal gætte eller indhente oplysninger.

  • Plan-, snit- og facadetegninger med mål
  • Materialebeskrivelse for fundament, ydervægge, tag, gulve, vinduer og installationer
  • Energirammeberegningen (BE18), som angiver husets energiforbrug til drift
  • Oplysninger om tekniske anlæg som varmepumpe, ventilation og solceller
  • Eventuelle EPD'er (miljøvaredeklarationer) for de konkrete produkter, du vil bruge
Brug produkternes EPD'er

Beregningen bruger som udgangspunkt generiske standardværdier, som er bevidst konservative. Har producenten en EPD for netop det produkt, du bruger, giver det ofte et lavere – og mere retvisende – resultat.

Hvilke materialer påvirker resultatet mest?

I et typisk nybygget parcelhus står materialerne for langt størstedelen af klimapåvirkningen, fordi driften i dag er meget energieffektiv. Det er derfor materialevalget, der afgør, om huset klarer grænsen.

De største poster er som regel fundament og terrændæk (beton og isolering), ydervægge, tag og vinduer. Beton og tegl er tunge og CO2-intensive, mens træ og andre biobaserede materialer typisk giver lavere tal. Det betyder ikke, at et murstenshus ikke kan klare kravet – men det kræver, at der optimeres andre steder.

Typiske greb der sænker husets CO2-aftryk
BygningsdelTungt valgLettere alternativEffekt
FundamentStribefundament i betonPunktfundament / skruefundament, CO2-reduceret betonStor
YdervæggeMassiv tegl og betonTræskeletvæg med træbeklædning eller let skalmurStor
TagBetontegl på tung konstruktionStål, tagpap eller lette tegl på trækonstruktionMellem
IsoleringEPS og PIR i store mængderMineraluld, papir- eller træfiberisoleringMellem
GulveKlinker på beton overaltTrægulve på strøerMellem
VinduerAlu-vinduerTræ- eller træ/alu-vinduerLille til mellem

Sådan foregår processen – fra skitse til færdigmelding

LCA'en hænger sammen med resten af projekteringen. Den bedste rækkefølge er at regne en første, grov LCA i skitsefasen, justere materialerne, og så lave den endelige beregning, når projektet er låst. Til sidst opdateres den med de materialer, der faktisk er brugt, inden færdigmeldingen.

  1. Skitsefase: grov LCA for at se, om huset er i nærheden af grænsen
  2. Projektering: endelig beregning med konkrete materialer og energiramme
  3. Byggeansøgning: oplys, at LCA-kravet er håndteret, og hav beregningen klar
  4. Byggeri: dokumentér ændringer i materialer og leverandører
  5. Færdigmelding: aflever den endelige LCA-dokumentation til kommunen
Pas på ændringer undervejs

Bytter håndværkeren et materiale ud under byggeriet – fx et andet isoleringsprodukt eller en anden tagsten – kan det ændre LCA-resultatet. Aftal skriftligt, at materialeskift skal godkendes, og få LCA'en opdateret, inden du færdigmelder.

Hvem er ansvarlig for LCA'en?

Det er bygherren, der er ansvarlig over for kommunen for, at bygningen overholder kravene. I praksis betyder det dig, når du bygger privat. Du kan overlade arbejdet til en rådgiver, arkitekt, ingeniør eller typehusfirmaet, men ansvaret for, at dokumentationen er korrekt og afleveret, forbliver dit.

Skriv derfor ind i kontrakten med rådgiveren eller entreprenøren, hvem der laver LCA'en, at den skal overholde gældende grænseværdi, og hvem der betaler, hvis huset ender over grænsen og skal ændres. Bruger du en bygherrerådgiver, kan han eller hun koordinere LCA'en med energirammen og statikken, så tallene hænger sammen.

Hvad sker der, hvis huset ligger over grænsen?

Overholder huset ikke grænseværdien, kan kommunen ikke godkende færdigmeldingen, før forholdet er bragt i orden. Det kan i værste fald betyde, at du ikke kan tage huset i brug lovligt. Løsningen er at ændre projektet, så resultatet kommer under grænsen – hvilket er langt dyrere, når byggeriet er i gang, end når huset er på tegnebrættet.

Derfor er den vigtigste råd i denne guide: få regnet LCA'en tidligt, brug en rådgiver der kan forklare forudsætningerne, og hold styr på materialeskift. Så bliver klimakravet en planlægningsopgave og ikke en overraskelse.

Ofte stillede spørgsmål

Skal mit nye parcelhus have en LCA?

Ja. Siden 1. juli 2025 skal nye parcelhuse og rækkehuse overholde en grænse på 6,7 kg CO2e pr. m² pr. år, og det skal dokumenteres med en LCA-beregning ved færdigmeldingen. Uopvarmede bygninger under 50 m², som carporte og skure, er undtaget.

Hvad koster en LCA-rapport til et enfamiliehus?

Typisk 5.000–15.000 kr. inkl. moms. Specialiserede LCA-rådgivere tilbyder faste priser fra ca. 4.500 kr. ekskl. moms, når tegninger, materialebeskrivelse og energiramme er klar. Typehusfirmaer inkluderer ofte beregningen i prisen.

Hvornår skal LCA'en afleveres til kommunen?

Den endelige dokumentation afleveres ved færdigmeldingen. Men beregningen bør laves allerede i skitsefasen, så du kan nå at ændre materialevalg, hvis huset ligger over grænseværdien.

Kan et murstenshus overholde LCA-kravet?

Ja, men det kræver ofte optimering andre steder, fx et lettere fundament, træbaserede indervægge, et let tag eller CO2-reduceret beton. Tegl og beton er tunge i beregningen, så marginen bliver mindre end for et træhus.

Hvilken grænseværdi gælder, hvis jeg bygger i 2027?

Det er grænseværdien på tidspunktet for byggeansøgningen, der gælder. Søger du i 2027, gælder 6,0 kg CO2e/m²/år for et parcelhus. Søger du i 2026, gælder 6,7, selvom huset står færdigt senere.

Hvem må lave en LCA-beregning?

Der er ikke krav om en særlig certificering, men beregningen skal følge BR18's metode. Den laves typisk af arkitekter, ingeniører eller specialiserede LCA-rådgivere i programmer som LCAbyg.

Gælder LCA-kravet også for tilbygninger?

Det afhænger af tilbygningens omfang og type, og kommunerne har forskellig praksis. Kontakt din kommunes byggesagsafdeling, inden du søger tilladelse til en større tilbygning eller ombygning.

Var guiden nyttig?

Kilder og metode

Læs også